Gdolu yiyeceklerin kuran ile incelenmesi

bu yazıda kuranda neden gdo’lu yiyecek olmaması gerekliliğinden söz edeceğim inşallah. aynı zamanda çok net bir şekilde bu tür besinlere karşı çıkıldığından da bahsetmiş olacağım haliyle.
gdo genetiği değiştirilmiş organizmalar anlamına gelir. daha çok verim elde edileceği öne sürülür, hatta böylelikçe açlığı önler diyerekten bu besinler etik olarak sunulmaktadır ancak akabinde bu besinlerin zararı yok sayılmaktadır. ancak zararlı olan bu besinleri bu şekilde öne sürmek kurana göre doğru mudur diye sorduğumuzda karşımıza aşağıda vereceğim ayetler çıkacaktırç

97 – allah, kâbe`yi, o beyt-i haram`ı, haram ayı, kurbanı ve (kurbanlardaki) gerdanlıkları insanlar için bir nizam kıldı. bu, allah`ın göklerde ve yerde olan herşeyi bildiğini ve allah`ın herşeyi hakkıyle bilici olduğunu sizin de bilmeniz içindir.

((bkz: maide suresi 97))

yukarıdaki ayette kurbanlardan bahsedilmiş
100 – de ki:”pis olan şeyle temiz olan şey bir olmaz, pis olanın çokluğu hoşuna gitse bile”. ey selim akıl sahipleri allah`tan korkun ki kurtuluşa eresiniz.
buradaki ayette de pis olan şey yani (gdo) çok olsa bile onu kullanmamak gerektiğinden söz edilmekte.

(bkz: maide suresi 100)

ve ilginç bir şekilde sonra gelen ayetse şöyle:

101.İnananlar, açıklandığı vakit hoşunuza gitmeyecek şeyler hakkında sorular sormayın. kuran`ın ışığında sorarsanız size açık olurlar. allah özellikle onlardan söz etmedi. allah bağışlayandır, yumuşaktır.
maide suresi

“GDO’yu savunan görüşlerin dayandıkları en önemli tez, dünyada giderek artan besin ihtiyacını karşılamak ve açlık sorununa çare bulmak için GDO’nun zorunlu olduğu görüşüdür.” yani dolayısıyla bu gdo yöntemi günümüzde kullanılmaması gereken bir yöntemdir.
(bkz: maide suresi 101)

kaynak:yaklasansaat.com gdoyla alakalı veri. bu veri bir çok sitede bulunabilir, gdoyla ilgilenenler zaten bilir..

Bir Cevap Yazın