İslama göre çalışmalı mıyız?

rizik

Hayatını tam anlamıyla yaratıcıya adamış olan insanların genelde aklından çalışma temposu hakkında bir şeyler aramak gelir.(kontrollü araştırma yapmadım ama bence çok yüksek bir ihtimal.)

Yaptığımız ya da yapacağımız işler varoluş açısından gerçekten değerli mi diye geçen bir düşünce insanı hiç bir şey yapmamaya bile itebilir. Eylem ve durağanlık arasında yaşamımız gidip gelir. Bu gidip gelmede yaratıcının bizlerden ne beklediği konusunda bilgi edinebiliriz. Rehber olarak kuran’ı edinenler kuran’ı detaylı şekilde incelediklerinde göreceklerdir ki kuran insanı hayırlı işler yapmaya davet eder, çalışmak da hayırlı işleri yapmanın tek yoludur.

Ancak bu yol bir şekilde kuran üzerinde yine sınırlandırılmıştır. Ancak bu sınırlandırma dini darlaştırma, zor kurallar koyma, insanlara eziyet etme amacıyla değil, toplumsal düzen ve barışı sağlamaya yöneliktir. Bu sınırlamadan bahsedeceğim:

Çalışmanın amacı genelde fizyolojik ihtiyaçlarımızı karşılamaktır. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi de rızıktır. Ancak çalışmamızın karşılığı olarak elde ettiğimiz rızık bazen yasal olsa bile Allah tarafından yasal görülmeyebilir. Rızka sahip olanlardan yüce Allah’ın istediği şeylerden biri rızkı paylaşmaktır. Ancak yine de insan özgürdür. Popüler dünyada rızık eşit dağıtılmamaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde rızkı paylaşmanın önemi basitçe anlaşılır.

“8:3 – onlar ki, namazı gereği gibi kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden allah yoluna harcarlar. “

Her zaman unutmamamız gereken ayet:

22:28 – ta ki kendilerine ait birtakım menfaatlere şahid olsunlar; allah`ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanları belli günlerde kurban ederken o`nun adını ansınlar. siz de onlardan yiyin, yoksulu, fakiri de doyurun. 

(http://www.alimallah.net/hac+suresi+28.html)

kuranda rızık

34:39 – de ki: “gerçekten rabbim kullarından dilediği kimseye rızkı hem genişletir, hem daraltır. her neyi hayra harcarsanız o, onun yerine başkasını verir. hem o, rızık verenlerin en hayırlısıdır.

sebe suresi 39

Bazıları rızkı değerlendirmeye yaratıcı neden karışıyor diyebilir, ancak kuranda da ifade edildiği gibi rızkı veren ve bizleri yaratan yaratıcı bu tür kurallar koyabilir. Nasıl ki bir internet sitesini yaratan en yetkili oluyorsa yaratıcı da bu bağlamda kurallar koyabilir. Bunun sonucuna göre de bizi değerlendirebilir. Bu konu yine farklı bağlamlarda ele alınabilir.

Kuranda hayır yapmak ve çalışmaya söz ettiğim gibi karşı çıkılmasa da amaçlar konusunda kuran farklı bir perspektif sunar:

” onları doğru yola iletmek sana ait değildir. lâkin allah dilediğini doğru yola iletir. hayır olarak harcadıklarınız kendi iyiliğiniz içindir. yapacağınız hayırları ancak allah`ın rızasını kazanmak için yapmalısınız. hayır olarak verdiğiniz ne varsa; karşılığı size tam olarak verilir ve asla haksızlığa uğratılmazsınız. “

bakara suresi 272

Son olarak :

3:114 – Allah’a ve ahiret gününe inanırlar, iyiliği emrederler, kötülükten vazgeçirmeye çalışırlar, hayır işlerinde de birbirleriyle yarışırlar. İşte onlar iyi insanlardandır.

ali imran suresi 114

Bir Cevap Yazın