Satranç oynamak caiz midir?

satrancin faydalari
satrancin faydalari

Nedense sık sık sorulan sorulardan biridir. İçgüdüsel olarak insan ne var ki bunda? Satranç oynamanın kime zararı vardır diye düşünebilir. Ancak bazen kural uydurmayı seven hadis tutkunları uydurma sözlerle dini darlaştırmaya çalışmaktadır.

Kuran ise kural uydurmayı sevenler için şöyle demiştir.

“dillerinizin yalan yere nitelendirmesinden ötürü `bu helaldir, bu haramdır,` demeyin. böylece allah`a yalan yakıştırmış olursunuz. allah`a yalan yakıştıranlar başarıya ulaşamazlar. (edip yüksel çevirisi.)”

Nahl Suresi 116.

Kurancılık metodu izlendiğinde(tek kaynak kuran) satranç hiçbir problem oluşturmamaktadır. Faydaları da düşünüldüğünde satranç oynamak teşvik edilmesi gereken bir oyundur. (oyunu kumar haline getirmedikçe.)(Neden Hadislere inanmamalıyız konusunda.)

Sorularla islamiyet tarzı siteler 1000 yıl önceki insanların düşüncelerini kuranlaştırdığı için şöyle bir başlangıç sunar: x mezhebine göre ……… y mezhebine göre…………… , hatta bazen bu mezheplerin ikisi de çelişkili içerik içerse bile ikisi de kabul edilebilir der. Bu mantığa terstir. İslam aklı kullanmayı teşvik eder, köreltmeyi değil.

Satranç youtube kanalımız için.

Bir Cevap Yazın