pdr bölümünü seçmeli miyim?

Geçenlerde mail yoluyla aldığım bir soru üzerine bu blogu yazmak istedim. Pdr bölümünün tercih dönemi öncesinde değerlendirmesini yapmayı planlıyorum. Akademik ya da daha farklı şekillerde kariyerini devam ettirmek isteyenler için doğru bir seçim olup olmadığına değineceğim.

Eğer illa ki pdr bölümü seçerseniz nelere dikkat etmeniz gerektiğinden söz edeceğim. Bölüm halk arasında popülerliğini psikolojiye olan ilgiden ve istihdam olanağının fazlalığının yararlılığından elde etmişti. Ancak alan dışı atamalar ve bana göre çok fazla özel üniversitelerde gereksiz yere bölüm açılması (örneğin medipol üniversitesi rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü.) bölümün önünü kapattı.

Bölümün önünü kapatmasının yanı sıra bölümden arda kalanlar da idealist oldukları için oldukça güçlü bir rekabet ortamı yarattılar. Bölüm daha diğer bölümlere göre yeni olmasına rağmen 80 kpss puanı bu bölüm için düşük bir kpss puanı hale geldi,(bkz.2016 kpss) atanmayı imkansızlaştırdı.

Atanması imkansız olmayanlar ise doğuya atandılar. İsterlerse Türkiye derecesi yapsınlar tercih listesinde batıdaki yerler bitme noktasına geldi. Mezunların istihdamsız kalmasıyla beraber güçlü iş olanakları olayı çoktan öldü.

Diğer taraftan özelde iş bulma açısından soracak olursanız o da çok parlak sayılmaz,(hatta diğer eğitim fakültesi bölümlerine göre daha kötü, örneğin matematik öğretmeni freelance ders verebilecekken pdr mezunu için o kadar kolay değil.) zira özeldeki kurumlar da oldukça rekabet halinde. ki bu rekabet sadece pdr mezunları arasında değil. Bölüm için kanun tarafından sınırlanan özel bir çalışma alanı olmadığı için diğer sosyal bilimlerle alakalı bölümler de bu masadaki iş fırsatına ortak oluyor.

Ama şöyle diyebilirsiniz tabii, ben akademisyen olmak istiyorum zaten ne işim var benim okulda çalışmayla!. Burada da türkiye şartları pek elverişli sayılmaz. Ancak sayılı üniversitelerde eğitim alıyorsanız belki master yaparken asistan olmaya çalışabilirsiniz.(çok fazla kadro olmadığı gerçeğini unutmayın.) Ama gerçekten bu konuda büyük bir isteğiniz yoksa bu yol sizin için daha fazla yük olacaktır.

Gelelim diğer soruya, akademik alanda ilerlemek istiyorsak nasıl üniversite seçmeliyiz?

Seçeceğiniz üniversitenin mümkün olduğunca türkiyede’ki üniversiteler arasında yüksek sıralamaya sahip olması önemlidir.(genelde devlet üniversitelerinin daha iyidir.  Üstelik burs kesilecek derdi olmaz.)

Eğitim dilinin ingilizce olması size inanılmaz bir fayda sağlar. Meslek ingilizcesini de o arada kavramış olursunuz. Sonradan pdr müfredatını ingilizce düşünmeye çalışmak ya da öğrenmeye çalışmak yıllarınızı alabilir.

Üniversitedeki hocaların uluslararası araştırmalarının olup olmamasına dikkat edin. Bunu nasıl araştıracağız diyorsanız şöyle örnek vereyim:

Örneğin Medipol Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü ele alalım.

En yüzeysel şekilde profesör ve doçent sayılarının fazla olması bölümün iyi olduğuna işarettir.  Verdiğim linkte sadece 1 tane profesör olduğu görülüyor.(Diğerleri yardımcı doçent) Yine profesör olanın yani en iyisinin araştırmalarına baktığınızda 1 tane uluslararası yayınlanmış araştırması olduğu görülüyor.(daha fazla da olabilir benim dikkatimi çeken 1 tane var.)

Bölüm başkanı olarak gözüken kişiye baktığımızda ise (scholar.google.com üzerinden araştırmalarını aratabilirsiniz.) hiç gözümüze çarpan uluslararası araştırma olmadığını görüyoruz. Ki muhtemelen listenin devamına bakmaya gerek görmüyoruz.

Özetle ileride akademisyen olmak isteyeceğiniz bir üniversite seçmek istiyorsanız, üniversitenizin hocalarının da iyi bir akademisyen olmasına dikkat etmelisiniz. İleride master eğitimi için bir yere başvurduğunuzda eğer eğitimi kötü bir üniversiteden mezunsanız size “orada eğitim nasıl?” diyeceklerini unutmamalısınız.

Diğer önemli etmenlerden biri ise sınıftaki öğrenci sayısı olabilir. Eğer bir üniversitede öğrenci sayısı fazlaysa bu hocaların sizi bireysel olarak tanıma, yardım etme, iletişim kurma ihtimalini azaltır. Kendinizi liseden beter bir eğitim kurumu içerisinde hissedersiniz. Sınavlarınız klasik olmaz hep test olur çünkü okuyacak kimse yoktur vs.

Umarım yazı yararlı olmuştur. En başta epey yazarım gibi gelmişti ama o kadar kolay değilmiş sanırım.

ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa “alimallahweb@gmail.com” adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın