belçika vizesi, vize verme paranoyası, xenophobia, belçika staj vizesi alamamanın yolları

Merhabalar  bu yazıyı belçikada stajla alakalı vizeyi nasıl alamadığım, erasmus stajı için nasıl vize alamadığımın hikayesini anlatacağım. bu hikaye mutlu sonla bitmediği için normal vize alma hikayelerinden daha farklı görünebilir tabii.

öncelikle diğer ülkenin(Belçika’nın istediği belgelerin saçmalıklarını ve pahalı olmasını bir tarafa atacak olursak gerçi pahalı görünmesinin arkasında yatan sebep aslında bizim ülkenin parasının euro karşısında değersizliği o ayrı mesele tabii.)

ilk olarak eğer vize almak isteyecekseniz ilk aşamanız vfs global ismindeki aracı şirketle muhatap olmak oluyor.

http://www.vfsglobal.com/belgium/turkey/pdf/Private-Education.pdf

bu şirket özel kurumla staj anlaşması yapacaksanız size böyle bir özet belgeler sunuyor. sayfanın uzunluğuna bakan birisi bile yav bu 2 sayfa bile değil nasıl vize belgelerini açıklayabilsin ki diye rahatlıkla mantık yürütebilir. evet açıklayamıyor. vize belgeleri aslında daima gizemini koruyor. sizden tam olarak ne istediklerini, kabul edilip edilemeyeceğinizi hiç bir zaman bilemeyeceksiniz.

3. maddeden paragraf akışı bozulmaya başlıyor.

“Sonuç Belgesi : Başvurunuzun hangi yabancı dilde incelenmesini istediğinize dair imzalanmış dil seçim belgesi. Bu belge web adresinden temin edilebilir.
Signed declaration form to choose the language you prefer for the treatment of your visa application”

burada ne denmek istediği tamamen muamma. ales sınavından 90 alamasam da kardeşim web adresi dediğin şey nedir? neden bahsediyorsunuz? diye düşündürüyor beni gerçekten de.

6. maddeye geçiyoruz:

“Belçika’da alınacak olan kursun programı.”
Documentation giving a brief description of the courses organized by the private establishment which issued the registration attestation and explaining the specific
nature of those courses compared to similar courses organized in the country of origin .

burada arkadaşlar çeviri yapayım demiş ama 4 kelimede anlatmaya çalışmış anlatacağını. halbuki çeviride yazan tamamen çok daha geniş kapsamlı bir şey. vfs globale telefonla sorduğumda ise yine net bir cevap alamadım. bu belge nasıl olmalı? erasmus anlaşmasıysa learning agreement’ı mı istiyorsunuz? ne istiyorsunuz allah aşkına?

belçikada aldığım şey kurs mu ayrıca? nasıl bir çeviridir bu? insan eğitim programı falan yazar bari.

Belçika’daki dil kursunda öğrenilecek olan dilin seviyesinin tespit edildiği Yabancı Dil Sınav Belgesi. Mümkünse, dil kursunda alınan derslerin detayı ve kişinin
derecelerini gösteren bir belge.
Proof of language knowledge of the language in which the courses that you intend to pursue are given; an attestation from the secondary education establishment
that issued the diploma or the leaving certificate, stipulating the number of hours of classes/week pursued in that language and the results achieved, or proof of
passing internationally recognized computerized language proficiency examinations (e.g. TOEFL for English skills) or a certificate issued at the end of complementary
education in that language.

vfs globali gerçekten gerekiyor mu diye aradığımda sonradan gerekiyorsa söylerler dediler ki bu gizemli bir cevap gibi geldi. en azından bu belge yoksa %20 reddederler gibi bir cevap mantıklı olabilecekken, sen bir başvur da bakarsın alırsın tarzı bir cevap almak beni gerçekten büyük ölçüde caydırdı.

bütün belgelerin dış işleri bakanlığından onaylanması da oldukça gereksiz aslında ama en azından kabul edilebilir Ankara ve İstanbul’da oturanlar için oldukça kolay.

“Burs alıyorsanız burs belgeleriniz. Fiyat ve süresi belirtilecektir.
If applicable, scholarship documents including the amount and the term”

Burs belgesi nasıl olacak? nasıl görünecek? yine hiçbir bilgi yok.

“Burslu değilseniz vaya bursunuz/burslarınızın miktari 642 €’dan az ise sponsor tarafından imzalanmış garantörlük belgesi (annexe 32);
Garantörlük belgesini imzalayacak kişinin ne kadar kazancı olması gerektiğine dair bilgiyi asağıdaki web sitesinde bulabilirsiniz.”

burada da erasmusla gidiyorsanız karşı kurumunu ödediğiyle birlikte 642 euro’nuz olmuyorsa (ki bundan da emin değilim ikisini toplayabiliyor muyuz ki? vfs global ‘i arayıp sorabilirsiniz ama bu konuda görevlilerin de şüpheleri var. bu konuda aradığımda ilk başta bana net bir rakam vermedi şöyle değişir böyle değişir gibi.  ilgili maddedeki linke tıkladığınızda ise şu sayfa geliyor.

“https://dofi.ibz.be/sites/dvzoe/Pages/PageNotFoundError.aspx?requestUrl=https://dofi.ibz.be/sites/dvzoe/EN/Applicationguides/Pages/The_commitment_that_charge_will_be_taken_Annex_32.aspx”

page not found , yani adamlar doğru düzgün çalışan link bile koyamıyor. bu linki ise arada linkle girebildiğim için farkettim yoksa farketmem yine zordu gerçekten arada link çalışabiliyor.

Belçika Elçiliği veya Konsolosluğu tarafından belirlenen bir doktordan alınmış Sağlık Raporu, 6 aydan daha eski olmamalı aslı ve 2 fotokopisi, Anlaşmalı doktor
listesini web sitesinden bulabilirsiniz.
http://www.vfsglobal.com/belgium/turkey/pdf/List-of-the-doctors-recommended-by.pdf

burada da belçika hükümeti sanırsam ki türk doktorlarını ve sağlık sistemini yetersiz bulduğundan ülkelerine veba sokmamızdan endişelendiği için kendi doktorlarından sağlık raporu almamızı istiyor.

ancak sağlık raporuyla ilgili bilmeniz gereken bir nokta ise bunu almak için en azından 300-350 lira ödemeniz gerekliliği. başka bir şehirden gidiyorsanız aynı gün de işe gidemeyeceğinizi düşünürsek en azından bir 500 lira kaybetmiş oluyorsunuz. staj vizesi alabilmek için vfs globale vereceğiniz paradan hiç söz etmiyorum bile.

bunun dışında siteye üye olmak da mümkün değil, üye olun diyor ama aslında üyeliği vfs globali arayarak şifre alarak yapıyorsanız. üye olduktan sonra randevu alabiliyor musunuz? hayır randevu almak için de aramanız gerekiyor? randevu aldıktan sonra referans numarası mailinize gelecek olması gerek bana geldi mi? hayır gelmedi, neden olduğunu bende bilmiyorum. dolayısıyla yolun ortasında geriye dönmeye karar verdim.

benim tavsiyem eğer zengin değilseniz bu yola hiç girmeyin, eğer çok istiyorsanız mümkün olduğunca belgeleri toplamada hızlı olun ve bunun yanında mümkün olduğunca anlaşmanızda 3 ayı geçmeyin. hatta 2 ay yapın. vfs globale rağmen vize alabiliyorsanız artık dünya üzerindeki herşeyi yapmaya yetkinsiniz demektir, kolay gelsin, good luck!

Bir Cevap Yazın